TempoLife

TempoLife › Ominaisuudet › Mineral water mineral content › contrex

Contrex

Contrex alkaen Contrexeville, Vosges — 468mg kalsiumia, 74.5mg magnesiumia, 9.1mg natriumialitraa kohti. Kovuus, mikä litra vaikuttaa EFSA:n saannin vertailuarvoihin, ja EU-merkintä väittää, että analyysi tukee.

468kalsiumia mg/l
74.5magnesium mg/l
9.1natrium mg/l
82.7kovuus °dH
2 125kuivaa jäännöstä mg/l

Mistä se tulee

Contrex on Vosgesista peräisin oleva kalsiumsulfaattivesi: 468 mg kalsiumia ja 1 121 mg sulfaattia litrassa, natrium on jäänyt lähes koskemattomaksi 9 mg:ssa. Tällä tasolla oleva sulfaatti antaa kuivan, heikosti kitkerän lopputuloksen, ja määrällisesti se ansaitsee myös vedelle sen pitkäaikaisen maineen suolen irtoajana. Se on yksi harvoista pullotettuista vesistä, joissa yksi litra kattaa suuren osan aikuisten kalsiumin viitesaannista.

Lähde:Contrexeville, Vosges· Luokka:Luonnollinen kivennäisvesi· Hiilihappo:Still

Tämä on vertailutaulukko, ei diagnoosi eikä resepti. Jos kliinikko on asettanut sinulle natrium-, kalsium-, kalium- tai nesterajoituksen, tämä luku tulee heiltä ja ohittaa kaiken tässä. Analyyseja tarkistetaan, kun lähteitä testataan uudelleen, joten hallussasi oleva pullon etiketti ylittää aina tämän sivun.

Julkaistu analyysi

ainesosamg litrassaMitä litra tarkoittaa
Calcium Ca²⁺46849.3% 950 mg:n kalsiumviitearvosta
Magnesium Mg²⁺74.521.3% 350 mg:n magnesiumin riittävästä saannista
Sodium Na⁺9.10.5% 2,0 g:n natriumin saannista ·0.023g suolana
Potassium K⁺3.2
Bicarbonate HCO₃⁻372
Sulphate SO₄²⁻1 121
Chloride Cl⁻8.6
Kuivaa jäännös 180 °C:ssa2 125luku, jota EU:n lainsäädäntö käyttää mineraalipitoisuutta koskevissa väitteissä

Perus:Tuottajan julkaisema analyysi; kuiva jäännös 180 °C:ssa.

Kuinka vaikeaa se on

Kovuus ei ole muuta kuin yllä olevassa taulukossa jo oleva kalsium ja magnesium uudelleen ilmaistuna ikään kuin ne kaikki olisivat kalsiumkarbonaattia. vartenContrexaritmeettinen juoksu468 ÷ 40.08 + 74.5 ÷ 24.31 = 14.74mmol/l.

YksikköArvoMissä tapaat sen
Millimole litrassa14.74kemian alalla ja saksalaisilla kuluttajabändeillä
Saksan asteet °dH82.7astianpesukone- ja pesukoneasetukset Pohjoismaissa ja Baltiassa
Ranskan astetta °fH147.6Ranskan ja Belgian merkinnät
mg litrassa CaCO3:na1 475.5kansainvälinen luokitus ja useimmat vesilaitosraportit

Tämä asettaa sen arvoon erittäin kovaa kansainvälisessä juomavesikirjallisuudessa käytetystä luokittelusta ja hart (kova) kolmikaistaisella Saksan asteikolla painettuna pesuainepakkauksiin. Kovuudella ei ole terveyteen perustuvaa ohjearvoa; mitä se muuttaa on kalkki, saippua ja maku. Lisätietoja kovuudesta.

Mikä EU:n merkintälaki sallii tämän vesiväitteen

Direktiivin 2009/54/EY liitteessä III määritellään tarkasti, mitkä merkinnät luontaiseen kivennäisveteen saa painaa ja minkä luvun kukin vaatii. Näiden sääntöjen soveltaminen yllä olevaan analyysiin:

OsoitusKriteeriTämä vesi
“Very low mineral content”ei yläpuolella50 mg/l kuivaa jäännöstäei kelpaa
“Low mineral content”ei yläpuolella500 mg/l kuivaa jäännöstäei kelpaa
“Rich in mineral salts”above 1 500 mg/l kuivaa jäännöstäqualifies
“Contains bicarbonate”above 600 mg/l bicarbonateei kelpaa
“Contains sulphate”above 200 mg/l sulphatequalifies
“Contains chloride”above 200 mg/l chlorideei kelpaa
“Contains calcium”above 150 mg/l calciumqualifies
“Contains magnesium”above 50 mg/l magnesiumqualifies
“Contains fluoride”above 1 mg/l fluorideei julkaistua lukua
“Contains sodium”above 200 mg/l sodiumei kelpaa
“Suitable for a low-sodium diet”below 20 mg/l sodiumqualifies

"Ei julkaistua lukua" -rivi tarkoittaa, että tuottaja ei julkaise kyseistä ainesosaa, ei sitä, että vesi on vapaa siitä. Raudassa ja vapaassa hiilidioksidissa on myös liitteen III merkinnät; kumpikaan ei ole tässä tietojoukossa.

litra päivää vastaan

Ravintoainelitraa kohdenOsuus aikuisten päivästä
Kalsium468 mg49.3% EFSA:n 950 mg:n viitesaannista
Magnesium74.5 mg21.3% miesten riittävästä 350 mg:n saannista
Natrium9.1 mg0.5% 2,0 g:sta turvallinen ja riittävä saanti

Natriumin osuus on niin pieni, että se katoaa tavallisen ruokavalion ääneen, jossa leipä ja juusto tekevät todellisen työn. Mikä on pullotetun veden ja natriumin yleinen sääntö – poikkeuksia ovat natriumbikarbonaattivedet, ja ne ilmoittavat itsestään etiketissä.

Analyysit: kunkin tuottajan etiketissä tai teknisessä tiedotteessa julkaisemat luvut – katso jokaisen vesisivun perusrivi.Saannin vertailuarvot: EFSA:n ruokavalion viitearvot.Merkintöjen väittämät: Direktiivi 2009/54/EY, liite III.Kivennäisveden ainesosien raja-arvot ja fluorimerkintäsääntö: Direktiivi 2003/40/EY.Vesijohtoveden parametriarvot: Direktiivi (EU) 2020/2184.Tarkistettu2026-09-06.

Usein kysytyt kysymykset

Mitä on Contrex?

Contrex on still arvoista Contrexeville, Vosges, luonnollinen kivennäisvesi. Julkaistu analyysi on 468mg kalsiumia, 74.5mg magnesiumia, 9.1mg natriumialitraa kohti.

Onko Contrex kova vesi?

Kalsium ja magnesium ovat yhdessä 14.74 mmol/l, mikä on 82.7 °dH tai noin 1 475.5 mg/l kalsiumkarbonaattina – erittäin kovaa kansainvälisessä mittakaavassa ja hart (kova) Saksassa.

Sopiiko Contrex vähänatriumiseen ruokavalioon?

EU-kriteerin mukaan kyllä: natrium on 9.1 mg/l, alle 20 mg/l-rajan, joka sallii väitteen "sopii vähänatriumiseen ruokavalioon". Litra on noin 0.5% 2,0 gramman turvallisesta ja riittävästä natriumin saannista. Lääketieteellisesti määrätty rajoitus on edelleen lääkärisi numero, ei etiketin.

Kuinka paljon magnesiumia Contrex sisältää?

74.5 mg litraa kohden, mikä on noin 21.3% EFSA:n riittävästä 350 mg:n päivittäisannoksesta aikuisille miehille ja 24.8% 300 mg:n annoksesta naisille. EU-merkinnät sallivat väitteen "sisältää magnesiumia" yli 50 mg/l.

Vedet, joissa on samanlainen mineraalikuormitus

Staatlich Fachingen

Saksa · Naturally carbonated

jäännös noin1 787.9 mg/l

Narzan

Venäjä · Naturally carbonated

jäännös noin2 500 mg/l

Apollinaris

Saksa · Naturally carbonated

jäännös noin1 740.2 mg/l

Hepar

Ranska · Still

jäännös noin2 513 mg/l

Kaikki vedet vertaillaan

Täydellinen taulukko mineraalipitoisuuden mukaan ryhmiteltynä.

Veden kovuus selitetty

Asteet, millimoolit ja miljoonasosat, muunnettu.

Tiedä mitä joit, älä vain mitä ostit

TempoLife kirjaa nesteytyksen ruuan ja unen rinnalle, joten juoma litra on samassa kuvassa kaiken muun kanssa.

Create a free accountHanki sovellus